31 березня 1851 року - французький астроном Леон Фуко почав експеримент зі своїм маятноком у паризькому Пантеоні для демонстрації обертання Землі навколо своєї осі. Масштаби досліду були дійсно величезні: нитка – сталевий дріт 1,4 мм в діаметрі, довжиною 67 м, маса вантажу – 28 кг; період коливань – 16 с, причому сочевиця здійснювала за цей період часу шлях (туди і назад) в 14 м. Відхилення площини коливань за той же час становило 2,5 мм. Маятник Фуко - це маятник, який використовується для того щоб продемонструвати добове обертання Землі. Наявність добового обертання відповідально за поступовий поворот площини коливань маятника.
Комунальний заклад Запорізький обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою "ЗАХИСНИК" Запорізької обласної ради
Сторінки
- Головна сторінка
- Привітання
- Про мене
- Світ моєї душі
- Мої публікації
- Методична скарбничка
- Інноваційна діяльність
- Позакласна робота
- До уроку
- Веб-квест
- Конкурси
- Олімпіади
- ЗНО
- МАН
- Нормативні документи
- Батькам
- Музичний калейдоскоп
- Новини астрономії
- Скарбничка цікавого
- Коштовна крамничка
- Фізкульт-хвилинка
- Скарби зі звалища
- У пошуках істини
- Звана вечеря
- Рецепт щастя
- Фотоальбом
- Дива природи
- Музейні таємниці
- Фізична майстерня
- Цікава фізика
- Фізика-лірика
- Фізика 10 клас
- Фізика 11 клас
- Астрономія 11 клас
- Це цікаво!
- Фізика навколо нас
четвер, 31 березня 2022 р.
середа, 30 березня 2022 р.
ДЕНЬ ОЛІВЦЯ
ДЕНЬ ОЛІВЦЯ заведено відзначати щорічно 30 березня. Саме це число у 1889 році вважалося днем народження писемного інструменту. Слово «олівець» походить від старої назви свинцю – «олово». Саме з цього матеріалу було виготовлено перший письмовий інструмент. Свинець був не надто зручним, бо залишав блідий слід на папері. Тоді було вирішено використовувати у письмовій справі графіт, який малював виразніше та відразу впадав у око. Коли англійці почали добувати із власних родовищ графіт, епоха свинцевих олівців пішла на спад. Однак винахідники не зупинилися на цьому, й уже у XIX столітті було створено цілий завод з виробництва олівців, засновником якого став Йозеф Гартмут.
вівторок, 29 березня 2022 р.
ЦЕЙ ДЕНЬ.
29 березня 1591 року народився Санторіо Санкторіус, італійський лікар, анатом, фізіолог, першим використав термометр і вимірювач пульсу. Працював лікарем у Польщі, Угорщини, Хорватії, вів професорську діяльність в Падуанському університеті. За свою дослідницьку діяльність винайшов ряд вимірювальних приладів, серед яких прилад для вимірювання сили пульсація артерій, ваги для спостереження за змінами маси людини. У 1626 році разом з Галілео Галілеєм створив перший ртутний термометр. Більшу частину своїх досліджень відобразив у книзі "De statica medicina" (1614).
понеділок, 28 березня 2022 р.
ВЧИТЕЛЬ МУДРОСТІ ТА ЛЮДЯНОСТІ.
28 березня сповнюється 430 років від дня народження Яна Амоса Коменського (1592). Ян Амос Коменський належить до видатних людей минулого, імена яких з вдячністю і глибокою пошаною зберігає в своїй пам'яті все прогресивне людство. Мислитель і засновник нової, прогресивної педагогічної системи Ян Амос Коменський є славою і гордістю не тільки чеського народу, але й великої сім'ї слов'янських народів і всього людства.Він самовіддано відстоював нові, прогресивні ідеї і все своє життя боровся проти соціального й духовного рабства, проти феодалізму та його ідеологічного оплоту - всесильної католицької церкви.
неділя, 27 березня 2022 р.
КИЯНИН ПОБИВ РЕКОРД У АВІАЦІЇ.
27 березня 1914 року винахідник Ігор Сікорський на своєму літаку С-6А встановив світовий рекорд швидкості з 4 пасажирами на борту - 106 км/год. Біплан С-6 Сікорський сконструював особисто. Раніше побив на ньому рекорд швидкості із 2 пасажирами. Після ряду доробок літак отримав назву С-6А. Сікорський установив на ньому низку інших рекордів. Після цього киянин Сікорський став відомим у всьому світі.
субота, 26 березня 2022 р.
ЦЕЙ ДЕНЬ: 26 БЕРЕЗНЯ
26 березня 1845 року у США було запатентовано медичний пластир. Лікарі Хорес Харрелл і Вільям Шекат розробили процес, який дозволяв розчиняти гуму і розбризкувати її на тканину. Однак каніфоль, віск і бензин, які використовували у процесі, давали алергічну реакцію. З цим почали боротися окисом цинку і тальком. У 1882 році німець Пауль Карл Бойєрсдорф наніс на шматочок лляної тканини природний каучук, соснову смолу та окис цинку і таким чином винайшов лейкопластир.
пʼятниця, 25 березня 2022 р.
ЦЕЙ ДЕНЬ: 25 березня
25 березня 1954 року - компанія RCA випустила перший масовий кольоровий телевізор. Ця модель була оснащена 15 дюймовим екраном. Декілька пізніше були розроблені моделі з діагоналями 19 і 21 дюйм. Коштували такі системи дорожче за тисячу доларів США, а отже, були доступні далеко не всім. Втім, за бажання, була можливість придбати цю техніку в кредит. Із-за складнощів з повсюдною організацією кольорового телемовлення, кольорові моделі телевізорів не могли швидко витіснити чорно-білі, і довгий час обоє типа вироблялися паралельно. Єдині стандарти (PAL і SECAM) з'явилися і почалиупровадяться в 1967 році.
четвер, 24 березня 2022 р.
ОСОБИСТОСТІ.
24 березня 1882 року німецький вчений Роберт Кох оголосив про відкриття збуджувача туберкульозу, хвороби, яка була того часу однією з головних причин смертності у світі. У своїх публікаціях Кох виробив принципи «одержання доказів, що той чи інший мікроорганізм викликає певні захворювання». Ці принципи досі лежать в основі медичної мікробіології. У 1905 році за «дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу», Роберт Кох був удостоєний Нобелівської премії з фізіології і медицини.
середа, 23 березня 2022 р.
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МЕТЕОРОЛОГА
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МЕТЕОРОЛОГА відзначається 23 березня. Щороку Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) та світове співтовариство присвячують цей день певній темі. 23 березня 1950 набула чинність Конвенції Всесвітньої метеорологічної організації, яка започаткувала створення ВМО. Тому цей день був вибраний у 1960 ВМО для підвищення обізнаності широкої громадськості у всіх країнах про роботу Національних гідрометеорологічних служб, а також поглиблення розуміння значущості такої роботи.
вівторок, 22 березня 2022 р.
БРАТИ ЛЮМ’ЄР – ТВОРЦІ КІНЕМАТОГРАФА.
22 березня 1895 році в Парижі відбулася перша в історії публічна демонстрація кінофільму. Це був фільм братів Люм'єр «Вихід робітників із фабрики». На білому екрані спеціально запрошені глядачі побачили робітників, що виходять з фабрики братів Люм'єр. Незадовго до цього французи Луї і Огюст Люм'єр отримали патент на винайдений ними апарат «сінематограф». А днем народження кіно стануть вважати 28 грудня того ж 1895 року. Того дня в паризькому кафе на бульварі Капуцинок Люм'єри представили вже широкій публіці перший у світі короткометражний фільм «Прибуття поїзда на вокзал Ла Сьота». Фільм змусив глядачів схопитися з місць від страху... ще б пак, адже на них рухався потяг!
понеділок, 21 березня 2022 р.
Цей день в історії.
Цей день в історії. 21 березня 1962 року- як стверджують американці, першою живою істотою, яка здійснила катапультування на надзвуковій швидкості, став бурий ведмідь. Клишоногого викинули на висоті більше ніж 10 км і швидкості майже 1400 км/год, а через 7 хвилин і 49 секунд він благополучно приземлився. Надзвукова швидкість - швидкість руху, що перевищує швидкість звуку в даному середовищі, швидкість більша за 1 Мах (позначають М1). Швидкість що п'ятикратно перевищує швидкість звуку, М5, часто називають гіперзвуковою. Швидкість у діапазоні 0,8-1,2 М називають трансзвуковою. У сухому повітрі при t=20 °C швидкість звуку дорівнює 343 м/с, або 1236 км/год. У воді при кімнатній температурі швидкість звуку 1440 м/с. У твердих тілах це значення значно більше.
неділя, 20 березня 2022 р.
ВЕСНЯНЕ РІВНОДЕННЯ 2022 – ЧАС І ДАТА.
Цього року святкова дата настане 20 березня о 17:35 за Києвом. В цей час сонце перетне небесний екватор і опиниться в північній півкулі замість південної. День зрівняється з ніччю, а, починаючи з 21 березня, тривалість світлового дня буде більше. Вважається, що саме з цього моменту припиняються заморозки і на Землю приходить тепло. Слов'яни наділяли цю дату містичними властивостями. Вірили, що дні стають довшими, ніж ночі, не просто так - світло перемагає темряву. Сонце світить абсолютно всім, тому важливо провести 20 березня в благих намірах і доброму здоров'ї.
субота, 19 березня 2022 р.
ВИДАТНИЙ ПРИРОДОЗНАВЕЦЬ.
19 березня народився Жоліо-Кюрі Фредерік (1900), французький фізик, громадський діяч; разом з дружиною І. Жоліо-Кюрі виявив явище штучної радіоактивності, за що в 1935 році їм була присуджена Нобелівська премія. Тим самим ім'я Жоліо-Кюрі назавжди було вписано в історію хімії. А ще Фредерік створив лабораторію, де фахівці різних профілів могли тісно співпрацювати для досягнення найкращого результату. Крім цього фізик контролював будівництво першого у Франції циклотрона, де джерелом альфа-частинок планувалося зробити радіоактивні елементи. Також він очолював Раду Миру і вів активну політичну діяльність.
пʼятниця, 18 березня 2022 р.
ВИЗНАНИЙ У ВСЬОМУ СВІТІ ЗА ВИНАХІД ДИЗЕЛЬНОГО ДВИГУНА.
18 березня 1858 року в Парижі народився німецький інженер Рудольф Дізель. Двигун, який носить його ім'я, започаткував нову главу в Промисловій революції , але Р. Дізель який виріс у Франції, спочатку вважав, що його винахід допоможе малому бізнесу та ремісникам, а не промисловцям. По правді кажучи, дизельні двигуни є звичним явищем у транспортних засобах усіх типів, особливо в тих, які повинні тягнути великі вантажі (вантажівки чи поїзди) або виконувати багато робіт, наприклад, на фермі чи на електростанції. Сьогоднішні дизельні двигуни - це вдосконалені та вдосконалені версії оригінальної концепції Рудольфа Дізеля.
четвер, 17 березня 2022 р.
СТАЛОСЯ ЦЕ САМЕ 17 БЕРЕЗНЯ.
На ринку в Китаї 1960 року вперше у світі з'явилися
кольорові фломастери. Але прототипи фломастерів з’явилися
дуже давно. В гробницях Стародавнього Єгипту були знайдені мідні трубки
особливої форми, всередину яких була вставлена тростинка, просочена чорнилом.
Дякуючи тростинці, чорнило витікало не одразу, а поступово. Такий пристрій
непогано підходив для писання на папірусі. Багато років ця ідея не
використовувалася людством, і лише в 1942 році японець Юкіо
Хорі представив винахід, схожий на мідний олівець стародавніх єгиптян,
однак він мав спеціальний наконечник, який забезпечував рівномірне і акуратне
витікання чорнила.
середа, 16 березня 2022 р.
16 березня виповнюється 235 років від дня народження Георга Сімона Ома (1787), німецького фізика.
Найвідоміші праці Ома стосувались питань проходження електричного струму через провідники й привели до відомого закону Ома, що зв'язує опір кола гальванічного струму, електрорушійної в ньому сили й сили струму, та був в основі всього сучасного вчення про електрику.
вівторок, 15 березня 2022 р.
ОДЕСИТ, ЯКИЙ УРЯТУВАВ СВІТ ВІД ХОЛЕРИ І ЧУМИ.
15 березня сповнилося 162 роки від дня народження Володимира Ароновича Хавкіна - видатного українського лікаря-бактеріолога, імунолога й епідеміолога, який створив вакцини проти холери та чуми. Закінчив університет в Одесі, працював в Одеському зоологічному музеї. Був приват-доцентом Женевського університету. З 1993 по 1915 рр. працював в Індії. Очолював створену за його ініціативою протичумну лабораторію в Бомбеї, реорганізовану в 1925 році в інститут його імені, який став центром по вивченню бубонної чуми і холери в Південно-Східній Азії. Довів інфекційну природу холери і чуми. Вперше розробив ефективні вакцини проти холери (1892) і чуми (1896), поставив на собі досліди, довівши безпечність цих вакцин. В 1956 році у зв’язку з 60-річчям створення Хавкіним протичумної лабораторії тодішній президент Індії Раджендра Прасад відзначив: «… ми в Індії зобов’язані докторові Хавкіну. Він допоміг Індії позбутися основних епідемій – чуми і холери».
понеділок, 14 березня 2022 р.
Міжнародний день числа «Пі».
Воно святкується 14 березня, що в прийнятому в США форматі записується як 3.14, що є трьома першими розрядами числа π. Свято впроваджене на математичних факультетах значної кількості вишів у різних країнах. Зазвичай свято розпочинається о 1:59 ночі, що разом із датою складає перші шість знаків числа π (3,14159). Окрім того, цей день є також і днем народження Альберта Ейнштейна (14 березня 1879р.) - німецького фізика, лауреата Нобелівської премії з фізики (1921), що надає йому додаткової значущості в очах математиків.
неділя, 13 березня 2022 р.
13 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПЛАНЕТАРІЇВ.
Уявіть, адже щодоби на Землю падає близько 200 тисяч метеоритів. Щорічно тонни міжпланетного пилу досягають Землі. Людське око може бачити на ясному нічному небі близько шести тисяч зірок за певних умов. Сонцю потрібно 200 млн. років щоб облетіти навколо центру Галактики, а маса Сонця в 333 тис. раз більше маси Землі. Земля важить приблизно 600 трильйонів тонн і поки Сонце облітає центр Галактики, Земля крутиться навколо Сонця щорічно. Міжнародний день планетаріїв має „європейське” коріння, вперше воно було проведене в Італії у 1990 році з ініціативи Асоціації італійських планетаріїв. Статус міжнародного День планетаріїв набув у 1994 році, коли його підтримали французькі „храми астрономії”.
субота, 12 березня 2022 р.
НООСФЕРА – сучасна стадія розвитку біосфери, пов'язана з появою в ній ЛЮДСТВА.
Сьогодні виповнюється 159 років від дня народження одного з найгеніальніших українців, вченого світового масштабу, відомого передусім своїм вченням про ноосферу - Володимира Івановича Вернадського. В. І. Вернадський (12 березня 1863) — український філософ, природознавець, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, вчення про біосферу, космізм. Один із засновників Української академії наук, дійсний член та її перший голова-президент (з 1918 року). Засновник Національної бібліотеки Української держави в Києві (нині — Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського).
пʼятниця, 11 березня 2022 р.
ЄДИНИЙ БОТАНІК У СВІТІ, ІМ’ЯМ ЯКОГО НАЗВАНО 54 ВИДИ РОСЛИН – УКРАЇНЕЦЬ.
11 березня 1863 року народився видатний український учений-флорист, систематик рослин, ботаніко-географ, неперевершений знавець гербарної справи і роботи ботанічних садів Володимир Іполитович Липський. В.І.Липський – один із небагатьох природодослідників, який побував на всіх континентах земної кулі, крім Австралії та Антарктиди. Він один із перших описав флору Індонезії, Тунісу, Алжиру та Середньої Азії. В Україні вчений дослідив рослинність сухого лиману на півдні, мінеральні радіаційні джерела на Житомирщині, водорості Чорного моря. Пам’ять про академіка В.І.Липського увінчана меморіальними дошками в Києві та Одесі.
четвер, 10 березня 2022 р.
УКРАЇНЕЦЬ ВИНАЙШОВ "МОБІЛКУ"!
середа, 9 березня 2022 р.
9 березня 1814 року народився Тарас Григорович Шевченко - український письменник, класик української літератури, мислитель, художник. Національний герой і символ України.
Cover-версія біографії Т.Г.Шевченка на вірш "Минають дні, минають ночі..." створена у березні 2017 року ліцеїстами 12 взводу Запорізького військового ліцею "Захисник".